Отвори го главното мени

NGC 5548 е леќеста галаксија во соѕвездието Воловар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 5548


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 17 m 59,4 s
Деклинација +25° 8' 12""
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 19 мај 1784
Други ознаки UGC 9149, MCG 4-34-13, CGCG 133-25, KUG 1415+253, IRAS 14156+2522

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5548 се споменува и како UGC 9149, MCG 4-34-13, CGCG 133-25, KUG 1415+253, IRAS 14156+2522.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 19 мај 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5548 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 5548 има привидни димензии од 1,5' х 1,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 17 m 59,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 8' 12"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5548 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51074. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 152; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2010. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 61.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди