NGC 5460 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 5460


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 7 m 36 s
Деклинација -48° 18' 0""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
5,6
Физички податоци
Привидни димензии 35' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 7 мај 1826
Други ознаки OCL 925, ESO 221-SC24

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5460 се споменува и како OCL 925, ESO 221-SC24.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 7 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5460 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,6 mag.[2] NGC 5460 има само една позната привидна димензија, која изнесува 35'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 7 m 36 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 18' 0"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5460 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 404; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8268. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди