Отвори го главното мени

NGC 513 е спирална галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 513 се споменува и како UGC 953, MCG 6-4-16, CGCG 521-20, ARAK 41, IRAS 01216+3332.

NGC 513


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 24 m 26,9 s
Деклинација + 33° 47' 56"
Положбен агол 75°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 септември 1784
Други ознаки UGC 953, MCG 6-4-16, CGCG 521-20, ARAK 41, IRAS 01216+3332

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 13 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 513 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 mag/arcmin2.[2] NGC 513 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 24 m 26,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 47' 56".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 75°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 513 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 5174. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2300. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1189.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди