NGC 4982систем од четири ѕвезди во соѕвездието Девица, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4982

{{{опис}}}

Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 8 м 46,1 с
Деклинација -10° 35' 17"
Податоци од набљудување
Вид на тело систем од четири ѕвезди
Морфолошки вид *4
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1878

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 1878 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4982 е од видот *4.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 8 м 46,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -10° 35' 17".[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4982 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 285; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5540. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1061.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди