NGC 4881 е елиптична галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4881


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 59 m 57,9 s
Деклинација +28° 14' 47""
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 22 април 1865
Други ознаки UGC 8106, MCG 5-31-75, CGCG 160-238, DRCG 27-217

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4881 се споменува и како UGC 8106, MCG 5-31-75, CGCG 160-238, DRCG 27-217.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 22 април 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4881 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] NGC 4881 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 59 m 57,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +28° 14' 47"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4881 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44686. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 108; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1995. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1393.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди