NGC 4833 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Мува, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4833


Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 59 m 35 s
Деклинација -70° 52' 27""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VIII
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Физички податоци
Привидни димензии 14' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки GCL 21, ESO 65-SC4

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4833 се споменува и како GCL 21, ESO 65-SC4.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4833 е од видот VIII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 mag.[2] NGC 4833 има само една позната привидна димензија, која изнесува 14'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 59 m 35 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -70° 52' 27"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4833 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 451; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9245. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди