NGC 4819спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4819
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 56 м 28 с
Деклинација +26° 59' 13""
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 април 1785
Други ознаки UGC 8060, MCG 5-31-14, CGCG 160-25

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4819 се споменува и како UGC 8060, MCG 5-31-14, CGCG 160-25.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 6 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4819 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 4819 има привидни димензии од 1,2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 56 м 28 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 59' 13"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4819 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44144. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1995. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1393.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди