NGC 4633спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4633
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 42 м 37,1 с
Деклинација +14° 21' 25""
Положбен агол 33°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 0,9'
Историја
Откривач Едвард Свифт
Откриена 27 април 1887
Други ознаки IC 3688, UGC 7874, MCG 3-32-85, CGCG 100-1, CGCG 99-111, VCC 1929, KCPG 351A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4633 се споменува и како IC 3688, UGC 7874, MCG 3-32-85, CGCG 100-1, CGCG 99-111, VCC 1929, KCPG 351A.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 27 април 1887 година од страна на Едвард Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4633 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 4633 има привидни димензии од 2' х 0,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 42 м 37,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 21' 25"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 33°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4633 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42699. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 194; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 881. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди