NGC 4624 е спирална галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4624


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 45 m 6,1 s
Деклинација +3° 3' 19""
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
10,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 3,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 9 април 1828
Други ознаки NGC 4664, NGC 4665, UGC 7924, MCG 1-33-5, CGCG 43-18

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4624 се споменува и како NGC 4664, NGC 4665, UGC 7924, MCG 1-33-5, CGCG 43-18.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 април 1828 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4624 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 4624 има привидни димензии од 3,5' х 3,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 45 m 6,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +3° 3' 19"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4624 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42970. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 293. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 104.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди