NGC 4565 е спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4565


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 36 m 20,5 s
Деклинација +25° 59' 16""
Положбен агол 136°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 15,8' x 2,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 април 1785
Други ознаки UGC 7772, MCG 4-30-6, CGCG 129-10, FGC 1471, KUG 1233+262

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4565 се споменува и како UGC 7772, MCG 4-30-6, CGCG 129-10, FGC 1471, KUG 1233+262.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 6 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4565 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] NGC 4565 има привидни димензии од 15,8' х 2,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 36 m 20,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 59' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 136°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4565 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42038. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1990. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1435.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди