NGC 4562спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4562
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 35 м 34,5 с
Деклинација +25° 50' 58""
Положбен агол 48°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 0,7'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1882
Други ознаки NGC 4565A, UGC 7758, MCG 4-30-4, CGCG 129-8, KUG 1233+261

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4562 се споменува и како NGC 4565A, UGC 7758, MCG 4-30-4, CGCG 129-8, KUG 1233+261.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4562 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 4562 има привидни димензии од 2,4' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 35 м 34,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 50' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 48°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4562 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41955. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1990. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1435.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди