NGC 45спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 45
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 14 м 4 с
Деклинација - 23° 10' 53"
Положбен агол 142°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
10,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,3
Површински сјај 14,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 8,5' х 5,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 ноември 1835
Други ознаки ESO 473-1, MCG -4-1-21, UGCA 4, IRAS 00115-2327, DDO 223, AM 0011-232

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 45 се споменува и како ESO 473-1, MCG -4-1-21, UGCA 4, IRAS 00115-2327, DDO 223, AM 0011-232 .

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 11 ноември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 45 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,6 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,7 m/лм2.[2] NGC 45 има привидни димензии од 8,5' х 5,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 14 м 4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 23° 10' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 142°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 45 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 930. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 305; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6413. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 577.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врскиУреди