Отвори го главното мени

NGC 4395 е спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4395


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,6
Површински сјај 15,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 13,2' x 11'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 2 јануари 1786
Други ознаки UGC 7524, MCG 6-27-53, CGCG 187-42, KUG 1223+338, IRAS 12233+3348

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4395 се споменува и како UGC 7524, MCG 6-27-53, CGCG 187-42, KUG 1223+338, IRAS 12233+3348.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 2 јануари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4395 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 15,4 mag/arcmin2.[2] NGC 4395 има привидни димензии од 13,2' х 11'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4395 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40596. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 108; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2528. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 105.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4395 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди