NGC 4388спирална галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

NGC 4388


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 92°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,6' x 1,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 април 1784
Други ознаки UGC 7520, MCG 2-32-41, CGCG 70-68, VCC 836, IRAS 12232+1256

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4388 се споменува и како UGC 7520, MCG 2-32-41, CGCG 70-68, VCC 836, IRAS 12232+1256.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 17 април 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4388 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 4388 има привидни димензии од 5,6' х 1,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 92°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4388 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40581. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 880. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4388 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди