NGC 4140леќеста галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4140
Податоци од посматрање (J2000,0 епоха)
Податоци од посматрање (J2000,0 епоха)
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,9'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 10 април 1863
Други ознаки NGC 4077, UGC 7063, MCG 0-31-31, CGCG 13-63, Todd 14

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4140 се споменува и како NGC 4077, UGC 7063, MCG 0-31-31, CGCG 13-63, Todd 14.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 10 април 1863 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4140 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 4140 има привидни димензии од 1,2' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4140 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38218. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 280. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1401.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 4140 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

уреди