NGC 4088 е спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4088


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 43°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
10,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,6' x 2,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 9 март 1788
Други ознаки UGC 7081, MCG 9-20-89, CGCG 269-33, Arp 18, VV 357, IRAS 12030+5049

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4088 се споменува и како UGC 7081, MCG 9-20-89, CGCG 269-33, Arp 18, VV 357, IRAS 12030+5049.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 март 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4088 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] NGC 4088 има привидни димензии од 5,6' х 2,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 43°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4088 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38302. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 47; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3457. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1389.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4088 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди