NGC 4087елиптична галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4087 Поглед кон NGC 4087
Поглед кон NGC 4087
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 39°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 февруари 1789
Други ознаки ESO 505-10, MCG -4-29-5

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4087 се споменува и како ESO 505-10, MCG -4-29-5.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 24 февруари 1789 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4087 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 4087 има привидни димензии од 2,1' х 1,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 39°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4087 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38303. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 328; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6675. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 978.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4087 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди