NGC 402ѕвезда во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 402

{{{опис}}}

Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 9 м 13,4 с
Деклинација + 32° 48' 21"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Физички податоци
Привидни димензии ' х '
Историја
Откривач Лоренс Парсонс
Откриена 7 октомври 1874

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 7 октомври 1874 година од страна на Лоренс Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 402 е од видот *.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 402 има привидни димензии од ' х '.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 9 м 13,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 32° 48' 21".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 402 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 601.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди