NGC 3904елиптична галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3904


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,7' x 2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 март 1791
Други ознаки ESO 440-13, MCG -5-28-9

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3904 се споменува и како ESO 440-13, MCG -5-28-9.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 7 март 1791 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3904 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 3904 има привидни димензии од 2,7' х 2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 8°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3904 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36918. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 368; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6677. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 81.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3904 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди