NGC 3849леќеста галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3849
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 36°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Дејвид Пек Тод
Откриена 11 февруари 1878
Други ознаки IC 730, NPM1G +03.0317, IRAS 11430+0330, MCG 1-30-13, CGCG 40-40, Todd 10

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3849 се споменува и како IC 730, NPM1G +03.0317, IRAS 11430+0330, MCG 1-30-13, CGCG 40-40, Todd 10.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 11 февруари 1878 година од страна на Дејвид Пек Тод, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3849 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 3849 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 36°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 3849 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36658. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 237; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 275. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 495.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 3849 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

уреди