NGC 3836спирална галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3836


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 33°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,3'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 29 април 1877
Други ознаки MCG -3-30-10, VV 477, IRAS 11409-1631
NGC 3836 — спирална галаксија во соѕвездието Пехар
NGC 3836 — спирална галаксија во соѕвездието Пехар

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3836 се споменува и како MCG -3-30-10, VV 477, IRAS 11409-1631.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 29 април 1877 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3836 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 3836 има привидни димензии од 1,4' х 1,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 33°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3836 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36445. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 282; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6086. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1013.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3836 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди