NGC 369спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 369 {{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 5 м 8,8 с
Деклинација - 17° 45' 33"
Положбен агол 52°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' х 0,8'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки ESO 541-17, MCG -3-3-22

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 369 се споменува и како ESO 541-17, MCG -3-3-22 .

ОткривањеУреди

Телото е откриено во 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 369 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 369 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 5 м 8,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 17° 45' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 52°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 369 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3856. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 307; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5851. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 906.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врскиУреди