Отвори го главното мени

NGC 3379 е елиптична галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Месје 105


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 71°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
9,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,2
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,3' x 4,8'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 24 март 1781
Други ознаки M 105, UGC 5902, MCG 2-28-11, CGCG 66-18

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3379 се споменува и како M 105, UGC 5902, MCG 2-28-11, CGCG 66-18.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 24 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3379 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] NGC 3379 има привидни димензии од 5,3' х 4,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 71°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3379 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32256. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 190; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 852. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 976.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за Месје 105 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди