NGC 333

појаснителна страница

NGC 333галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 333 {{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 58 м 49 с
Деклинација + 7° 6' 40"
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' х 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 22 октомври 1886
Други ознаки UGC 609, CGCG 410-21

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 333 се споменува и како UGC 609, CGCG 410-21 .

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 22 октомври 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 333 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 333 има привидни димензии од 1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 58 м 49 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 7° 6' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 333 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3511. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 172; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5848. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 906.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди