NGC 3315елиптична галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3315
{{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Едвард Остин
Откриена 24 мај 1870
Други ознаки ESO 501-48, MCG -4-25-42

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3315 се споменува и како ESO 501-48, MCG -4-25-42.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 24 мај 1870 година од страна на Едвард Остин, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3315 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 3315 има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 3315 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31540. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 325; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6641. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1017.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 3315 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски

уреди