NGC 3256расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 3256

{{{опис}}}

Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 26 м 31,3 с
Деклинација - 60° 40' 42"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
11
Физички податоци
Привидни димензии 4,5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 4 февруари 1835
Други ознаки OCL 817, ESO 127-SC20

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3256 се споменува и како OCL 817, ESO 127-SC20.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 4 февруари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3256 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m.[2] NGC 3256 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 26 м 31,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 60° 40' 42".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3256 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 426; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7721.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди