NGC 3217спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3217
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 23 м 32,6 с
Деклинација + 10° 57' 35"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Дејвид Пек Тод
Откриена 4 март 1878
Други ознаки IC 606, MCG 2-27-6, MK 721, IRAS 10208+1112, CGCG 65-17, 8ZW 74, Todd 29

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3217 се споменува и како IC 606, MCG 2-27-6, MK 721, IRAS 10208+1112, CGCG 65-17, 8ZW 74, Todd 29.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 4 март 1878 година од страна на Дејвид Пек Тод, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3217 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] NGC 3217 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 23 м 32,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 10° 57' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 3217 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30448. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 189; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 841. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 238.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди