NGC 312елиптична галаксија во соѕвездието Феникс, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 312
{{{опис}}}
Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 56 м 15,7 с
Деклинација - 52° 46' 59"
Положбен агол 62°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' х 1,1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 септември 1836
Други ознаки ESO 151-6, AM 0054-530

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 312 се споменува и како ESO 151-6, AM 0054-530 .

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 5 септември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 312 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 312 има привидни димензии од 1,4' х 1,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 56 м 15,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 52° 46' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 62°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 312 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3343. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 417; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8473.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врскиУреди