NGC 283спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 283
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 53 м 13,1 с
Деклинација - 13° 9' 48"
Положбен агол 154°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' х 1'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки MCG -2-3-31, NPM1G -13.0034, IRAS 00507-1326

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 283 се споменува и како MCG -2-3-31, NPM1G -13.0034, IRAS 00507-1326 .

Откривање

уреди

Телото е откриено во 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 283 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 m/лм2.[2] NGC 283 има привидни димензии од 1,6' х 1'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 53 м 13,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 13° 9' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 154°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 283 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3124. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 262; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5272. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1204.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди