NGC 2605леќеста галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 2605
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 34 м 53,3 с
Деклинација + 52° 48' 16"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0?
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 11 март 1858

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 11 март 1858 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2605 е од видот S0?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 2605 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 34 м 53,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 52° 48' 16".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2605 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2424112. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 44; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3797. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 679.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди