NGC 2475елиптична галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2475
{{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 57 м 58,8 с
Деклинација + 52° 51' 26"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 9 јануари 1856
Други ознаки UGC 4114, MCG 9-13-96, CGCG 262-52, KCPG 147A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2475 се споменува и како UGC 4114, MCG 9-13-96, CGCG 262-52, KCPG 147A.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 9 јануари 1856 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2475 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 m/лм2.[2] NGC 2475 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 57 м 58,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 52° 51' 26".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2475 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22321. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 43; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3783. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 985.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди