NGC 2276спирална галаксија во соѕвездието Кефеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2276

{{{опис}}}

Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 27 м 13,6 с
Деклинација + 85° 45' 18"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,9
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,9'
Историја
Откривач Фридрих Аугусст Теодор Винеке
Откриена 26 јуни 1876
Други ознаки UGC 3740, MCG 14-4-28, CGCG 362-42, IRAS 07101+8550, KCPG 127A, CGCG 363-27, Arp 25, Arp 114, 7ZW 134, near SAO 1148

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2276 се споменува и како UGC 3740, MCG 14-4-28, CGCG 362-42, IRAS 07101+8550, KCPG 127A, CGCG 363-27, Arp 25, Arp 114, 7ZW 134, near SAO 1148.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 26 јуни 1876 година од страна на Фридрих Аугусст Теодор Винеке, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2276 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 2276 има привидни димензии од 2,3' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 27 м 13,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 85° 45' 18".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2276 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 21039. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 1; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4622. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 692.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди