NGC 220расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 220
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 40 м 30 с
Деклинација - 73° 24' 15"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 12 август 1834
Други ознаки ESO 29-SC3

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 220 се споменува и како ESO 29-SC3.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 12 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 220 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 m.[2] NGC 220 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 40 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 24' 15".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 220 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди