NGC 1931расеано ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Кочијаш, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1931


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 31 м 25,7 с
Деклинација + 34° 14' 42"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато со оддавна маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 4 февруари 1793
Други ознаки LBN 810, OCL 441

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1931 се споменува и како LBN 810, OCL 441.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 4 февруари 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1931 е од видот EN+OCL.[1]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 31 м 25,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 34° 14' 42".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1931 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 97; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2411. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1290.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди