NGC 1883расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кочијаш, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1883


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 25 м 54,1 с
Деклинација + 46° 29' 25"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3p
Привиден сјај
(видлив)
12
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 11 декември 1786
Други ознаки OCL 417

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1883 се споменува и како OCL 417.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 11 декември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1883 е од видот II3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m.[2] NGC 1883 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 25 м 54,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 46° 29' 25".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1883 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 66; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3358. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 224.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди