NGC 1857расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кочијаш, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1857


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 20 м 5 с
Деклинација + 39° 20' 36"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2m
Привиден сјај
(видлив)
7
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 октомври 1786
Други ознаки OCL 428

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1857 се споменува и како OCL 428.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1857 е од видот II2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7 m.[2] NGC 1857 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 20 м 5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 39° 20' 36".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1857 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 66; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2909. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 668.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди