Хајндова Променлива Маглина

(Пренасочено од NGC 1555)

Хајндова Променлива Маглина (NGC 1555) — отсјајна маглина во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Хајндова Променлива Маглина
Поглед кон NGC 1555
Поглед кон NGC 1555
Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 21 м 56,7 с
Деклинација + 19° 32' 4"
Податоци од набљудување
Вид на тело отјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x ?'
Историја
Откривач Џон Расел Хајнд
Откриена 11 октомври 1852
Други ознаки DG 31, CED 32B, vdB 28

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1555 се споменува и како DG 31, CED 32B, vdB 28.

Откривање уреди

Телото е откриено на 11 октомври 1852 година од страна на Џон Расел Хајнд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1555 е од видот RN.[1] NGC 1555 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,5'.[2]

Астрономски податоци уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 21 м 56,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 19° 32' 4".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 1555 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 133; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1272. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1501.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски уреди