NGC 1548астеризам во соѕвездието Персеј, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1548
{{{опис}}}
Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 20 м 49,6 с
Деклинација + 36° 53' 55"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 30' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 февруари 1832

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 3 февруари 1832 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1548 е од видот *Grp.[1] NGC 1548 има само една позната привидна димензија, која изнесува 30'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 20 м 49,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 36° 53' 55".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1548 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 96; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2384. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1458.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди