NGC 1491оддавна маглина во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1491

{{{опис}}}

Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 3 м 13,5 с
Деклинација + 51° 18' 58"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 25' x 25'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 декември 1790
Други ознаки LBN 704

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1491 се споменува и како LBN 704.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 28 декември 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1491 е од видот EN.[1] NGC 1491 има привидни димензии од 25' х 25'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 3 м 13,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 51° 18' 58".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1491 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 39; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3339. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1253.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди