NGC 1466збиено ѕвездено јато во соѕвездието Мала Водна Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1466

{{{опис}}}

Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 44 м 33,4 с
Деклинација - 71° 40' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 26 ноември 1834
Други ознаки ESO 54-SC16

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1466 се споменува и како ESO 54-SC16.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 26 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1466 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 m.[2] NGC 1466 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 44 м 33,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 71° 40' 18".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1466 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 443; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9156.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди