NGC 1408засега неутврден објект во соѕвездието Печка, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1408

{{{опис}}}

Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 39 м 20 с
Деклинација - 35° 31' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Јохан Фридрих Јулиус Шмит
Откриена 19 јануари 1865
Други ознаки ESO 358-?48

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1408 се споменува и како ESO 358-?48.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 19 јануари 1865 година од страна на Јохан Фридрих Јулиус Шмит, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,2 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1408 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 39 м 20 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 35° 31' 30".[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1408 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 355; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7034.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди