NGC 1398спирална галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1398


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 38 м 52 с
Деклинација - 26° 20' 14"
Положбен агол 100°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 7,2' x 5,2'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 9 октомври 1861
Други ознаки ESO 482-22, MCG -4-9-40, AM 0336-263, IRAS 03367-2629

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1398 се споменува и како ESO 482-22, MCG -4-9-40, AM 0336-263, IRAS 03367-2629.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 октомври 1861 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1398 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 1398 има привидни димензии од 7,2' х 5,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 38 м 52 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 26° 20' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 100°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1398 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13434. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 312; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6450. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 908.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди