NGC 1350спирална галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1350

{{{опис}}}

Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 31 м 7,9 с
Деклинација - 33° 37' 38"
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
10,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,9' x 3,1'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 24 ноември 1826
Други ознаки ESO 358-13, MCG -6-8-23, AM 0329-334, FCC 88, IRAS 03291-3347

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1350 се споменува и како ESO 358-13, MCG -6-8-23, AM 0329-334, FCC 88, IRAS 03291-3347.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 24 ноември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1350 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 1350 има привидни димензии од 5,9' х 3,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 31 м 7,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 33° 37' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1350 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13059. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 355; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7024.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди