NGC 1311двојна ѕвезда во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1311
{{{опис}}}
Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 23 м 41,8 с
Деклинација + 1° 11' 4"
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Филип Сидни Кулиџ
Откриена 16 декември 1859

Откривање уреди

Објектот е откриен на 16 декември 1859 година од страна на Филип Сидни Кулиџ, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1311 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 23 м 41,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 1° 11' 4".[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 1311 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 221; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8065.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски уреди