NGC 1261збиено ѕвездено јато во соѕвездието Часовник, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 1261


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 12 м 15,3 с
Деклинација - 55° 12' 59"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 6,8' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 28 септември 1826
Други ознаки GCL 5, ESO 155-SC11

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1261 се споменува и како GCL 5, ESO 155-SC11.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 28 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1261 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 m.[2] NGC 1261 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 12 м 15,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 55° 12' 59".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1261 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 419; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8495.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди