NGC 1088леќеста галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1088

{{{опис}}}

Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 47 м 3,9 с
Деклинација + 16° 12' 1"
Положбен агол 99°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 25 октомври 1786
Други ознаки UGC 2253, MCG 3-8-9, CGCG 463-11

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1088 се споменува и како UGC 2253, MCG 3-8-9, CGCG 463-11.

Откривање Уреди

Објектот е откриен на 25 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци Уреди

Податоци од набљудување Уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1088 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 1088 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци Уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 47 м 3,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 16° 12' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 99°.[2]

Други поделби Уреди

Проучување на NGC 1088 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10536. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 175; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1223. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 425.

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

Користена литература Уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски Уреди