Make You Feel My Love“, позната и како „To Make You Feel My Love“ е песна напишана и снимена од Боб Дилан. Се појавила на неговиот албум од 1997, Time Out of Mind. Били Џоел, Гарт Брукс и Адел имале успех на табелите со песната.

„Make You Feel My Love“
Песна од Боб Дилан
од албумот Time out of Mind
Јазиканглиски
Пуштена30 септември, 1997
ЖанрБлуз рок
Должина3:32
МаркаColumbia
ПеснописецБоб Дилан
Композитор(и)Боб Дилан
Продуцент(и)Daniel Lanois

Верзија на Били Џоел уреди

„To Make You Feel My Love“
Сингл од Били Џоел
Страна Б „Intro/Summer, Highland Falls“
Издаден 1997
Формат ЦД сингл
Снимен 1996-1997
Жанр Рок
Издавачка куќа Columbia
Композитор Боб Дилан
Продуцент Били Џоел, Дани Котчмар
Хронологија на синглови на Били Џоел
Lullabye (Goodnight, My Angel)
(1994)
To Make You Feel My Love
(1997)
Hey Girl
(1997)

Во 1997, Били Џоел ја преработил песната за неговиот компилационен албум Greatest Hits Volume III. Бил издаден како прв сингл од албумот и се искачил на 50 место во САД на Билборд Хот 100.[1]

Список на песни уреди

ЦД сингл уреди

  1. „To Make You Feel My Love“ - (3:54)
  2. „Intro / Summer, Highland Falls“ - (4:33)

ЦД макси-сингл уреди

  1. „To Make You Feel My Love (Албум Верзија)“
  2. „To Make You Feel My Love (Верзија на Bare Bones)“
  3. „Goodbye Yellow Brick Road“
  4. „A Hard Days Night“
  5. „House Of Blue Light“

Позиции на табелите уреди

Табела (1997) Највисока
позиција
Австралија 90
Холандија 99
САД Билборд Хот 100 50
САД Билборд Хот Возрасни Контемпорери Песни 9
САД Билборд Хот Сингл Продажби 53


Верзија на Герт Брукс уреди

„To Make You Feel My Love“
Сингл од Герт Брукс
од албумот Саундтрак Hope Floats
Издаден 18 мај, 1998
Формат ЦД сингл
Снимен 1998
Жанр Кантри поп
Издавачка куќа Капитол Нешвил
Композитор Боб Дилан
Продуцент Герт Брукс
Хронологија на синглови на Герт Брукс
Two Piña Coladas
(1998)
To Make You Feel My Love
(1997)
„Burnin' the Roadhouse Down“
(1998)

Герт Брукс ја преработил песната во 1997 под насловот „To Make You Feel My Love“. Се појавила на саундтракот на филмот од 1998, Hope Floats, заедно со верзија на Триша Јервуд како прва и последна песна. Била вклучена како бонус песна на Fresh Horses за Limited Series. Верзијата на Брукс била номинирана на 41-те Греми Награди за Најдобра Машка Кантри Вокална Изведба и Најдобра Кантри Песна до кредити дадени на Боб Дилан.

Позиции на табелите уреди

Табела (1998) Највисока
позиција
САД Билборд Хот Кантри Песни 1
САД Билборд Хот Возрасни Контемпорери Песни 8
Канадски RPM Кантри Песни 7
Претходник
I Can Still Feel You
од Колин Реј
Билборд Хот Кантри Синглови и Песни
број-еден сингл

1 август, 1998
Наследник
There's Your Trouble
од Дикси Чикс

Наводи уреди

  1. „Billy Joel: Singles & EPs“. AllMusic. Посетено на 2011-01-17.

Надворешни врски уреди