Израелска вселенска организација

(Пренасочено од ISA)

Израелската вселенска организација (ISA; хебрејски: סוכנות החלל הישראלית, Sohnut HaHalal HaYisraelit) е владино тело кое ја води и контролира израелската вселенска истражувачка програма. Основана е во 1983 и моментално ја води администраторот Јицак Бен Јисраел.

Израелска вселенска организација
סוכנות החלל הישראלית
ISA Logo.jpg
Логото на ISA
Основана1983
Вселенска станицаПалмахим
УправникЈицак бен Јизраел
Буџетоколу 1 милијарда $ [1]

ISA има значајни договори за соработка со вселенските агенции на: САД (NASA), Франција (CNES), Канада (CSA), Индија (ISRO), Германија (DLR), Украина (NSAU), Русија (RKA), Холандија (NIVR) и Бразил (AEB).

ПроектиУреди

 
Ракетата Shavit

Израелски сателитиУреди

Сателити во развојУреди

  • Venus - Сателит за развој и истражување на земјата,
  • TAUVEX - Производство и лансирање на вселенски телескоп,
  • OPsat - Нова генетрација на оптички набљудувачки сателитиe,
  • INSAT-1 и INSAT-2 - 2 нано-сателити.

Израелски ракетиУреди

  • Shavit - Серија на сателитни ракети.

Израелски астронаутиУреди

 
Илан Рамон - првиот израелски астронаут

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. US$ 7 million allocated for the Venus Project and US$ 70 million allocated annually for the Israeli military program.

Надворешни врскиУреди

ISA Home Page