IC 672галаксија во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

IC 672


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 56 м 42 с
Деклинација +32° 1' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 25 септември 1892

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 25 септември 1892 година од страна на Макс Волф.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 672 е од видот NF.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 56 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +32° 1' 0"".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 672 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врскиУреди