IC 661галаксија во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

IC 661


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 30 м 52 с
Деклинација +30° 7' 5""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *4
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 25 септември 1892

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 25 септември 1892 година од страна на Макс Волф.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 661 е од видот *4.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 30 м 52 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 7' 5"".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на IC 661 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врскиУреди